Natalija Antunović-Djapo

Urodziłam się w Bośni i przyjechałam do Polski gdy miałam 16 lat. Od wtedy próbuję łączyć te dwie kultury w sposobie życia oraz poznawać je głębiej, odkrywać ich wspólne cechy jak i poznawać różnice. Zawsze interesowało mnie rękodzieło i próbowałam różnych technik, ale gdy spotkałam w moim życiu miedź i technikę wire wrapping zakochałam się w niej i wpadłam w zachwyt który trwa do dzisiaj. Fascynuje mnie ona jako materiał żywy i plastyczny oraz tworzenie giętkich i zawijanych prac plastycznych z materiału z pozoru twardego. Staram się cały czas szukać nowych form wyrazu i odkrywać tajemnice miedzi która jest dla mnie czymś fascynującym w swojej zmienności.

Monika Banak

Sutaszem zajmuję się już blisko 3,5 roku, jest to zdecydowanie moja ulubiona technika biżuteryjna :) Przez ten czas nabywałam też inne umiejętności, sznury szydełkowo-koralikowe, haft koralikowy, niewielkie elementy beadingowe, wire wrapping, foamiran – jednak to do sutaszu ciągnie mnie najbardziej :) Bardzo lubię niewielkie formy – najczęściej są to kolczyki :) Zawodowo pracuję na pół etatu w galerii rękodzieła, biżuteryjnie działam w ramach struktur AIP :) Prywatnie mama 17 letniego chłopca i 2 letniej księżniczki – tak, tak - 15 lat różnicy ;) Na moich warsztatach będziemy szyć jesienny wisior – z przyjemnością podzielę się z Wami tym, co już sama potrafię, gwarantuję najwyższej jakości materiały. Będziemy pracować na sznurkach acetatowych czeskiej firmy Pega, kamieniach naturalnych i koralikach Toho. Każdy uczestnik po zakończeniu warsztatów otrzyma ode mnie tutorial ( w wersji papierowej), będący powtórzeniem warsztatów.

Anna Baranowicz

Współpracująca z Ariadną poprowadzi zajęcia z makramy, wiązania siatki, haftu florenckiego, techniki pergaminowej – pergamano oraz haftu ze Schwalm i haftu brazylijskiego. Anna jest fachowcem w dziedzinie technik koronkarstwa i haftowania. Perfekcyjnie potrafi wykonać hafty i koronki pochodzące z różnych części świata. I można powiedzieć bez wahania, że zna i wykonuje wszystkie rodzaje istniejących haftów. Ma liczne wystawy oraz jest zapraszana jako specjalistka i prowadząca na warsztaty i zjazdy rękodzieła artystycznego nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Pisze artykuły do wielu pism związanych z tą tematyką. Ale to i tak niewielka część jej działalności w tej dziedzinie. Tak mówi o sobie: Haftem i koronką zajmuję się odkąd pamiętam. Poznałam już prawie wszystkie możliwe techniki, ale cały czas się dokształcam i poznaje kolejne tajniki rękodzieła artystycznego. Bardzo lubię łączenie różnych technik. To ciekawe i odkrywcze zajęcie, daje możliwości innowacji w pracy. Lekcje pobierałam u prywatnych osób z bardzo dużym doświadczeniem w kraju i za granicą. W Czechach, Niemczech i Włoszech. Brałam udział w wielu konkursach i wystawach, gdzie wielokrotnie były nagradzane moje prace np. na wystawach w Centralnym Muzeum Włókiennictwa ,,Z nici Ariadny" ,,Inspirujemy kolorem”. W środowisku cieszę się autorytetem. Byłam członkiem jury w kilku edycjach Konkursu hafciarskiego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów ,,Igła i krzyżyk". Współpracuję z Fabryką Nici ARIADNA, z czasopismem TWÓRCZE INSPIRACJE, WENA. Zamieszczono kilka moich artykułów w branżowym piśmie TEKSTYLIA W DOMU Na swoim koncie mam prowadzenie wielu warsztatów w Polsce i nie tylko. Na Festiwalu PROGRESSteron, który jest Ogólnopolskim Festiwalem Rozwojowo-Rozrywkowym dla Kobiet, w Łódzkiem Towarzystwie Wspierania Dziecka i Rodziny Lokomotywa, w wielu grupach i stowarzyszeniach. Wielką przyjemność sprawia mi przekazywanie swojej wiedzy innym.

Magda Bodnarowska-Albrych

Zajmuje się koronką czółenkową, znaną szerzej jako frywolitka. Jedynym ograniczeniem w tej sztuce, jest zdolność do przestrzennego wyobrażenia sobie danego wzoru tak, aby przeistoczyć go potem w konkretny wytwór. Zainteresowałam się koronką czółenkową w 2002 roku. Początki były trudne, ale dzięki uporowi i ćwiczeniom udało się dojść do poziomu zaawansowanego w tej sztuce. Mam ogromną satysfakcję z uczenia innych osób, a jako samouk, wiem co, sprawia najwięcej kłopotów początkującym i potrafię to przekuć w sukces pokonania własnych ograniczeń przez każdego kursanta. Sama wymyślam wzory, ponieważ znajduje się już na tym etapie, gdy samo odtwarzanie znanych motywów nie przynosi wystarczającej satysfakcji. Uczestniczę w licznych targach, kiermaszach i jarmarkach. Do swoich ulubionych zaliczam Etnomanię w Wygiełzowie. Od lat przyjeżdżam na Ogólnopolskie Zjazdy Twórczo Zakręconych w Ustroniu. Uczestniczę także w kiermaszach rękodzieła w Starym Sączu, w Krzeszowicach, Zabierzowie, Chorzowie. Chętnie angażuję się także w działania Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy w Oświęcimiu, czy innych fundacji, na rzecz których można podzielić się zyskiem ze sprzedaży rękodzieła. Prezentuję swoje dzieła na blogu tak, aby każdy chętny mógł skorzystać i zamówić coś dla siebie. Przygotowuje również koronki na zamówienie. Moje stronki: http://magbod.blox.pl www.skrzacik.now.pl

Dorota Chmielewska

Od ponad 15 lat zajmuję się haftem głównie acupicturowym oraz złotym. Technika ugruntowałam na kursach w Petersburgu oraz w Krakowie. Tworzę obrazy, portrety, sztandary, ornaty. Prace moje wielokrotnie nagradzane były na konkursach hafciarskich i prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Łodzi w Muzeum Włókiennictwa, w Krakowie w Muzeum Historii, w Dzierżoniowie i Sobótce. Dorota Chmielewska jest certyfikowanym Twórcą Rękodzieła Artystycznego. Tu można zobaczyć czym się zajmuje i co tworzy: www.haft-chmielewska.art.pl http://dch-haft.blogspot.com A tu co o Dorocie w mediach piszczy: http://www.tvsudecka.pl/wiadomosci/6094, haftowanie-swiata-doroty-chmielewskiej W tym roku Dorota poprowadzi następujące warsztaty: — LIŚĆ – ”haftowanie nie byle czym”! – warsztaty dla niezaawansowanych. Nauczymy się wykorzystywać do haftu taśmę metalową, taśmę metalizowaną, koraliki i bajorek sztywny, opanujemy ścieg kładziony oraz nauczymy się jak uzyskać przestrzenną formę pracy — POMARAŃCZA – warsztaty dla niezaawansowanych. Nauczymy się naniesienia wzoru na ciemną tkaninę oraz ściegu podstawowego haftu cieniowanego w linii prostej oraz po łuku, wszystko ujęte we wzór pomarańczy. — WAŻKA – warsztaty dla niezaawansowanych. Nauczymy się haftować ażurowe skrzydła, wykonamy haft na podkładzie oraz stworzymy niepowtarzalną ozdobę.

Dorota Ciesielska

Jestem rodowitą Bystrzanką. Od wielu lat moją pasją są wszelkiego rodzaju robótki ręczne. Z biegiem lat zmieniały się dziedziny w których się spełniałam. Na samym początku były druty, potem haft Richelieu, aż w końcu moje „ukochane” szydełko. Poświęcam mu większość swojej energii, a to co robię sprawia mi ogromną frajdę. Szydełkując tracę poczucie czasu, ale jednocześnie traktuję to jako zabawę, a nie obowiązek – to właśnie jest moja pasja... Zapraszam do spotkania ze mną na moim blogu: http://sielskachata.blogspot.com/. W Ustroniu poprowadzę warsztaty: • Poduszka z bawełnianego sznurka. Z grubym warkoczem lub całkowicie gładka. Podusia została wykonana na drutach. Rozmiar podusi to 50 cm x 50 cm, dlatego aby fajnie był widoczny warkoczowy wzór. Jest bardzo gruba i mięsista. Ozdobi i odmłodzi każdą kanapę lub fotel, znakomicie nadaje się do pokoju dziecięcego lub na prezent. • Kosz wypleciony na drutach z grubego, bawełnianego sznurka. Nie posiada uszu ale można wywinąć fantazyjnie jego brzegi na zewnątrz lub do środka: wtedy mamy trzy wersje koszyka w zależności od potrzeb i fantazji ;) Robione z grubego sznurka więc bardzo grube i dość sztywne, mają niesamowicie grubą fakturę splotu. Świetnie nadają się na gazety, pluszaki, robótki, na pieczywo, jako osłonki do donic i wazonów - wszystko co tylko sobie wymyślicie :) • Tkanie makatek na ramie • W tym roku podejmie wyzwanie nauki robótek ręcznych na drutach - zajęcia dla początkujących.

Monika Dąbrowa

Przygoda Moniki z koronką klockową na poważnie zaczęła się w 2004 roku, kiedy to znalazła ogłoszenie o organizowanym kursie przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Potem przyszedł czas na warsztaty w Krakowie i stolicy polskiej koronki klockowej, czyli Bobowej. Tutaj poznała Ivę Proškovą, której wkrótce została uczennicą. Tak koronka klockowa zaprowadziła ją do Czech, gdzie rozwijała swoje umiejętności koronkarskie i uczyła się języka. Dłuższy czeski epizod zakończył się otrzymaniem prze Monikę dyplomu zawodowego Stowarzyszenia Rzemiosł Artystycznych w Pradze, gdzie jako pierwsza Polka skończyła, obroniła dyplom i została dyplomowaną koronkarką klockową z akredytacją Ministerstwa Edukacji w VSUR. Monika specjalizuje się w koronce wieloparowej malarskiej. Jej ulubioną projektantką jest fińska koronczarka Eeva Liisa Kortelahti. Tworzy przestrzenne form zbudowane z koronek, koronkową biżuterię przeplataną satynowymi wstążkami, srebrnymi i złotymi nićmi. Często sięga po motywy roślinne i secesyjne. Jak sama mówi, uwielbia plastyczność i fakturę różnego rodzaju papieru, więc często w jej pracach znajdują się tego typu dodatki, co jest rzadkością.

Olga Fomichova

Nazywam się Olga Fomichowa, do Polski przyjechałam z Ukrainy. Moja przygoda z haftem zaczęła się dawno temu. Początkowo były to serwetki, obrusy, bluzki czy sukienki haftowane haftem krzyżykowym, płaskim. Później pojawił się haft gobelinowy i koralikowy. Najbardziej jednak urzekł mnie haft krzyżykowy, w którym doszłam do perfekcji – lewa strona jest idealna. Obecnie mieszkam w Częstochowie i prowadzę tam Sklepik Twórczy „Igiełka”. W nim można się zaopatrzyć w zestawy, wzory i akcesoria do haftu krzyżykowego, gobelinowego, koralikowego i wstążeczkowego. W swoim sklepiku posiadam towar od ukraińskich producentów. Są to zestawy i wzory o tematyce świeckiej i sakralnej. Posiadam duży wybór koralików Preciosa (ponad 800 kolorów). Dla zainteresowanych prowadzę kursy haftu krzyżykowego i koralikowego.

Joanna Gajda

Enkaustyka – czyli malowanie gorącym woskiem, nie kredkami ale farbą woskową. Zajmuje sie tym od 4 lat. Prowadzę liczne warsztaty i spotkania z ludźmi malującymi różnymi technikami. Technika jest wspaniała i nawet laik po kilku minutach tworzy śliczne, małe dzieło. W każdym z nas drzemie malarz, trzeba tylko to wyciągnąć na zewnątrz, a technika ta w tej formie daje właśnie szansę, zrobić to łatwo i przyjemnie.

Zofia Gała

Jestem koronczarką pochodzącą z Koniakowa. Obecnie mieszkam w Wiśle. Robić koronki nauczyła mnie babcia, kiedy miałam 6 lat, w moim domu jest to tradycją rodzinną. Należę do Stowarzyszenia Twórców Wiślańskich od 2008 r., a do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 5 lat. Regularnie prowadzę zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą w Muzeum Beskidzkim w Wiśle oraz podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Moje prace prezentowane są w wiślańskiej Galerii „U Niedźwiedzia”.

Anna Gos

Projektuję i wykonuję biżuterię z wykorzystaniem kamieni naturalnych, wszelkiej barwy i kształtu koralików, drutów i drucików oraz wszystkiego co tylko mnie zainspiruje. Na początku była to zabawa wynikająca z problemu ze znalezieniem biżuterii idealnie pasującej do stroju. Zabawa przerodziła się w pasję, którą z przyjemnością dzielę się z innymi. Moja przygoda z rękodziełem zaczęła się klasycznie od haftu krzyżykowego i trwa o dziś. Chętnie poznaję nowe techniki, a potem puszczam wodze fantazji łącząc je ze sobą. Poprowadzę warsztaty z tworzenia biżuterii dla początkujących, podczas których nauczymy się zakręcać oczka na szpilce, wykorzystywać narzędzia. Stworzymy łatwe i proste kolczyki, kolczyki fantazyjne i bransoletkę. Podczas warsztatów z tworzenia biżuterii dla zaawansowanych nauczymy się zakręcania oczka zamkniętego z okręceniem, zrobimy eleganckie kolczyki, naszyjnik na lince jubilerskiej i fantazyjny wisiorek. Pokażę również jak wykorzystać nietypowe drobiazgi do projektowania biżuterii.

Mariola Grzybek

Urodziłam się i mieszkam w pięknym Cieszynie. Przy okazji zachęcam wszystkie uczestniczki do odwiedzenia mojego urokliwego miasta. Z rękodziełem jestem związana od najmłodszych lat. Babcia uczyła mnie pierwszych kroków na szydełku, a resztę technik takich jak: robienie na drutach, decoupage, sutasz, beading uczyłam się sama podglądając inne osoby lub korzystając z internetu. Tkactwa nauczyłam się w Liceum Plastycznym, a malowania ozdobnego na szkle w firmie „Nike”. Cały czas się rozwijam i poznaję ciągle nowe techniki, a te już poznane – ubogacam. Tak się złożyło, że mam tę możliwość, ponieważ to, co było moim hobby jest teraz moim zawodem – pracuję jako grafik-projektant w firmie Coricamo. Projektuję dla was wzory do haftu krzyżykowego do „Igłą Malowane”, jak również opracowuję tutoriale z różnych technik do „Twórczych Inspiracji”. Ostatnio najbardziej zajmującą mój czas techniką jest beading. Koraliki w różnych konfiguracjach, jako haft na kanwie, szycie broszek, wisiorów, kolii, ozdób na święta i jako haft koralikowy na krośnie. I właśnie tę ostatnią technikę pokażę państwu na prowadzonych przeze mnie warsztatach, będą to dwa bloki warsztatowe dla początkujących i jeden dla zaawansowanych, na których będziemy tkać bransoletki, a do domu otrzymacie schematy do samodzielnego szycia. Zapraszam, bo będzie się działo.

Katarzyna Hońska-Guzik

Nowością w tym roku będą warsztaty Zipper Art, które poprowadzi Katarzyna Hońska-Guzik – nowy nabytek instruktorski na Warsztatach Twórczo Zakręconych. Poznajcie Katarzynę Trener-szkoleniowiec, florystka, beauty coach – z zamiłowania rękodzielniczka. Moje ulubione techniki to: zippery, kanzashi, ceramika. Obecnie prowadzę warsztaty artystyczne w SP nr 2 w Wiśle Czarne. Mój funpage to https://www.facebook.com/wislakamerlik/?ref=bookmarks tylko, niestety ostatnio nie miałam serca do uzupełnienia...

Urszula Jędrzejczyk

Haftuję haftem płaskim kolorowym oraz haftem ryhelieu od ponad 20 lat. Uczestniczyłam w wielu jarmarkach świątecznych i festiwalach rękodzieła oraz Międzynarodowych Targach Ludowych w: Poznaniu, Warszawie, Łodzi oraz w Krakowie. Ponadto kilkakrotnie reprezentowałam swoje prace w Berlinie na Oliwer Palace oraz w Muzeum Kultur Europejskich w Berlin-Dahlem, a także na polskich jarmarkach Bożonarodzeniowych dla Niemców w Poczdamie. Byłam również zaproszona przez Francuska Polonię na Światowe Dni Poloni we Francji . Poznałam technikę malowania wełna czesankową i jestem nią nie tylko zachwycona ale i w niej zakochana. Tą techniką można robić cudowne obrazy ale nie tylko............. mam wiele pomysłów w tym temacie, które by można było wykorzystać nawet do dekoracji np. mebli itd. ... Poprowadzę warsztaty z malowania wełną czesankową obrazów i elementów ubioru, które można wykorzystać w bardzo różny sposób, nauczę też haftu płaskiego, wypukłego, cieniowanego i supełkowego rococo.

Emilia Juszczak

Urodziłam się, wychowałam i mieszkam do dziś w malowniczo położonym miasteczku u podnóża Gór Sowich. Praca zawodowa była moją wielką pasją. Każdego dnia dawała mi mnóstwo zadowolenia. Jako nauczyciel bibliotekarz wspaniale się realizowałam. Dzieci dają siłę, energię, budzą ciekawość świata, zmuszają do nowych wyzwań, a jednocześnie uczą wrażliwości. Nie pozwolą stać w miejscu! Bywając na wystawach, wernisażach zainteresowałam się różnymi technikami. Hafty, które mnie urzekły to: wstążeczkowy, koralikowy, techniki: decoupage, filcowanie na mokro ( pejzaże )…… Jednak to quilling podbił moje serce. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłam co można wyczarować z kolorowych pasków papieru. Tworzenie fantastycznych dekoracji nie ma granic – wystarczy pasja, wyobraźnia... i papier. Moje prace na przestrzeni lat zostały zauważone i nagrodzone, m in w Namysłowie, Mieroszowie. Wielokrotnie brałam też udział w prezentacjach, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z czasem quilling wciągnął mnie zupełnie i choć wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości, uważam, że efekt końcowy daje autorowi satysfakcję i wielką dumę, a także chęć do dalszego tworzenia (kartki urodzinowe, ozdoby choinkowe, karki ślubne i świąteczne, pisanki, rzeczy trójwymiarowe, zdobienie przedmiotów). Ustroń – tutaj poznałam wspaniałych ludzi, zbudowałam więź nierozerwalną z tym miejscem, które w dniach Zjazdu zamienia się w Bajkową Krainę niespotykanych talentów: rękodzielniczych i organizacyjnych. Życzę pięknych, niezapomnianych wrażeń wszystkim tym, którzy w dniach 12- 15 października 2017 r. pojawią się w Ustroniu. Zapraszam serdecznie na moje warsztaty z quillingu.

Weronika Kaczor

Zawsze uśmiechnięta z radą dla każdego – rozpropagowała sznury szydełkowo – koralikowe, ale nie tylko :-) Uzyskała prawo używania znaku Polskie rękodzieło/Polish handmade w kategorii: Reading, jako wyraz uznania dla walorów estetycznych i wysokiej jakości wykonywanych przez nią przedmiotów. O sobie mówi tak : Pasja tworzenia biżuterii zawładnęła mną i przewróciła mój świat do góry nogami kilka lat temu. Wpadłam w szał koralikowania, wyplatania oraz frywolitkowania. Sprawia mi to niebywała przyjemność i daje poczucie spełnienia. Moje prace można oglądać: http://weraph.wix.com/galeria i na blogu, gdzie znajdziecie również tutoriale mojego autorstwa : http://koralikowaweraph.blogspot.com/.

Katarzyna Kafka

Jako dziecko byłam kompletnym antytalentem prac ręcznych. Nie bawiły mnie tego typu zajęcia, nie miałam do nich cierpliwości. W szkole ledwie udało mi się okiełznać szydełko, druty były już poza moim zasięgiem. Wszystko zmieniło się, kiedy zobaczyłam u znajomych powieszony na ścianie mały, śliczny obrazek. Był to koń wyhaftowany krzyżykiem. Zakochałam się. I tak to się zaczęło. Kupiłam swój pierwszy zestaw do haftu krzyżykowego. Haftuję krzyżykiem już od ponad 25 lat. Swoją pasję do tworzenia czegoś własnego zaczęłam urozmaicać próbując też innych cudeniek. Tak więc moją drugą co do czasochłonności pasją stał się scrapbooking. Poznałam tajniki decoupage, bawiłam się robieniem karteczek techniką 3D, ozdób metodą karczochową, poznałam uroki szydełka i drutów, a niektórzy mogą mnie pamiętać z warsztatów Twórczo Zakręconych. W tym roku poprowadzę warsztaty w haftu krzyżykowego i haftu koralikami, którymi można wspaniale urozmaicić obrazek haftowany krzyżykiem.

Iwona Klabuhn

Ja, to jakieś 160 i kilka cm wzrostu, 50 i parę kilo żywej wagi, dwie ręce które lubią tworzyć :D no i głowa mam też głowę, co ma za dużo pomysłów oraz permanentny brak czasu na ich realizację... choć to z winy ... chyba czasem braku organizacji bo za dużo chcę na raz. Z zawodu grafik, z zamiłowania tkacz wszelaki. Tkanie to moja pasja, czasem mnie denerwuje, męczy ale najczęściej odpręża, szczególnie jeżeli wyjdzie mi wzór tak jak sobie tego życzę. Uwielbiam tkać i moment kiedy z nitek wychodzi coś konkretnego. Jest w tym jakaś magia, bo z niczego powstaje coś niezwykłego. Każda tkanina jest niezwykła i niepowtarzalna, obojętne czy to materiał, czy krajka. Krajki tkam od 12 lat, pasją tkania gobelinów zaraziłam się niedawno i ciągle się rozwijam. W Ustroniu poprowadzę warsztaty tkania krajek i gobelinów.

Helena Krawczyk

Jestem z zawodu nauczycielką – obecnie na emeryturze. Od najmłodszych lat poznawałam rożne techniki robótek ręcznych. Najbardziej jednak interesował mnie haft. Zaczynałam od haftu krzyżykowego, richelieu, płaskiego. Jak przeszłam na emeryturę i zapisałam sie do sekcji Dorotki Chmielewskiej pogłębiłam tajniki haftu płaskiego oraz poznawałyśmy inne ciekawe techniki sztuki użytkowej. Sama też dochodziłam do poznawania haftu ze Schwalm i przewlekanego, dlatego wiem, na jakie trudności napotykają początkujący – chętnie podzielę się tą wiedzą. Prowadziłam już kilka warsztatów. Biorę udział w wielu konkursach, na których zdobywam nagrody.

Kreasfera

Kolejna propozycja warsztatów prowadzonych pod skrzydłami Kreasfery. 1. Bombka w bulionie:) (szklanym) Wbrew tytułowi nie będziemy gotować zupy;). Na warsztatach za to nauczysz się jak wykorzystać szklane mikrokulki. Każdy uczestnik wykona bombkę z wybranym motywem świątecznym wykorzystując technikę decoupage. Dzięki bulionowi uzyskasz efekt zmrożonego szronu, można go także zastosować przy zdobieniu pisanek i innych dekoracji. Nie jest konieczna znajomość techniki decoupage, zostaną omówione wszystkie potrzebne preparaty i metody. Warsztaty dla dorosłych i dzieci od ok. 10 roku życia. Na warsztat należy przynieść: ostre nożyczki, ulubione pędzle, fartuszek lub ubranie którego nie szkoda pochlapać farbą, okulary jeśli ktoś używa 2. Bombka biżuteryjna z elementami print room - decoupage dla początkujących W czasie warsztatu wykonasz bombkę w kształcie medalionu w technice decoupage zwanej print room, czyli dekoracji dwubarwnej. Efektem pracy będzie elegancka, połyskliwa czarno-biała bombka. Ascetyczność barw przełamiemy połyskliwymi elementami biżuteryjnymi, wstążkami itd. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób, które znają technikę decoupage jak i dla początkujących. Będzie to dobra okazja nauczyć się niuansów umożliwiających znaczne przyspieszenie pracochłonnego procesu obmalowywania misternych wzorów czarną farbą. Na warsztat należy przynieść: nożyczki do paznokcie z zakrzywionym ostrzem (ułatwiają wycinanie drobnych wzorów), pęsetę, ulubione pędzle, fartuszek lub ubranie którego nie szkoda pochlapać farbą, okulary jeśli ktoś używa.

Janina Kuczek

Choć interesuje mnie wiele dziedzin techniki rękodzieła to wiklina papierowa jest jedną z moich ulubionych. Moim pomysłem było, że koszyczki robię z wkładem drucianym, tak by bez obawy można w nich nieść święconkę i również wazy i wazony żeby były trwalsze i długo służyły obdarowanym lub kupującym. Jako instruktor prowadziłam warsztaty w Ustroniu w 2015 r., jestem członkiem Babskiego Saloniku w Gorzowie, uczestniczę w konkursach gdzie zdobyłam dwukrotnie 1 miejsce m.in. w konkursie „Artystyczne dzieła kobiet". Rękodzieło jest moją pasją od młodych lat, pochłania mnie coraz bardziej i nie wyobrażam sobie życia bez rękodzieła.

Małgorzata Kunc

Pochodzę z Wisły. Wychowałam się w drewnianym domu z bali wybudowanym przez mojego nieżyjącego dziadka. Od najmłodszych lat zdobywałam różne umiejętności. Moimi nauczycielkami były babcia i mama, które nauczyły mnie posługiwać się igłą i drutami. W chwili obecnej mieszkam w Ustroniu, gdzie wraz z mężem prowadzimy gospodarstwo rolne. Jestem mamą trójki nastolatków, których pojawienie się na świecie spowodowało chęć powrotu do zdobytych w dzieciństwie umiejętności. Zaczęłam dla maleństw robić na drutach: sweterki, kopytka, rękawiczki i inne ubranka. Doskonaliłam umiejętności haftu: richelieu, krzyżykowego i angielskiego. Studiuję na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie na kierunku etnologia, specjalność „Dziedzictwo kulturowe w sektorze kreatywnym”.

Bogusława Lazar

Będę prowadziła warsztaty z: • drutełka, czyli knooking - dzianina na szydełku z dziurką • podstawy koronki teneryfowej Od wielu lat zajmuję się rękodziełem i od wielu lat poszukuję nowych wzorów, technik i inspiracji. Biorę udział w różnych konkursach rękodzielniczych. Swoimi umiejętnościami pragnę podzielić się z innymi.

Ewa Lisowska

Mam 39 lat i obecnie prowadzę własną firmę Aveo Art. Odkąd pamiętam zawsze fascynowało mnie rękodzieło i wszystko co jest z nim związane. Swoją przygodę zaczęłam od dziergania czapeczek dla swoich córeczek, następnie przewinęło się przez moje raczki filcowanie, biżuteria, soutache, wiklina papierowa, decupage, foamiran oraz kanzasi – technika, która pochłonęła mnie na całego. Kocham moje wstążeczki <3. Zgłębiam tajniki wielu technik i wciąż chętnie poznaję nowe. Na tworzenie poświęcam każdą wolną chwilę, daje mi to radość i jest odskocznią od codziennych obowiązków. Moje pasje można zobaczyć na mojej stronce: https://www.facebook.com/MOJE-PASJE-712815892084030/… Warsztaty: 1. Zdobienie świąteczne butelki 2. Aniolek i śnieżynka 3. Bombka na medalionie 12 cm 4. Drzewko á la karczoch na formie 10 cm 5. Róża z szyfonu

Mariola Luty

Nic na to nie poradzę, uwielbiam ścibolić. Nie wyobrażam sobie życia bez wyszywania, decoupage, filcowania, szycia, robienia biżuterii i innych fajnych rzeczy. Poprowadzę warsztaty z haftu wstążeczkowego. Moim zdaniem haft wstążeczkowy jest prosty i efektowny. Wystarczy opanować 3 podstawowe ściegi, wszystko można nimi wyszyć. Przy odrobinie wyobraźni można je modyfikować i mieć z tego nie lada frajdę. Efekty wyszywania widoczne są niemal natychmiast, to kolejna zaleta wyszywania wstążkami.

Antonina Maciątek

Interesuje mnie szczególnie robienie na drutach i szydełkowanie, ale i inne techniki jak haft płaski, haft koralikami oraz biżuteria koralikowa nie są mi obce. Moje serwety na drutach oraz lalki szydełkowe docenione zostały na wielu konkursach.

Agnieszka Marsowicz "Pasmasz"

Od 20 lat zajmuję się szyciem. Od prawie tylu pracuję w pasmanterii Pasmasz, gdzie również prowadzę kursy szycia. Ponad szycie ubrań przedkładam szycie dekoracji do domu. Poduszki, narzuty, firanki to mój żywioł. Oprócz tego nie stronię od poznawania innych technik rękodzieła. Moje prace można zobaczyć na stronie www.biankowepasje.pl W tym roku kolejny raz poprowadzę warsztaty pod patronatem pasmanterii Passmasz, podczas których uszyjemy: • Etui na nożyczki • Kosmetyczka z filcu • Spiralne etui na druty i szydełka szyte z filcu, ozdabiane tasiemkami i ściegami ozdobnymi. Może być krótsze i służyć za piórnik • Poszewka na poduszkę • Worko-plecak

Katarzyna Mol

Z wykształcenia jestem nauczycielem ale moją pasją jest rękodzieło głównie beading i witraż metodą Tiffany'ego. Witraże robię około 4 lat. robię prace małe zazwyczaj płaskie . W swoich pracach lubię połączenie szkła i drutu.

Joachim Orłowski

Z wykształcenia jestem elektrykiem. Odkąd pamiętam w każde Święta Wielkanocne w mojej rodzinie wykonywane były kraszanki, czyli pisanki wykonywane metodą rytowniczą, na jajkach ugotowanych w wywarze z łusek cebuli. Jako dziecko usilnie próbowałem zrobić chociaż jedną misterną kraszankę, jednak nie było to takie proste jakby na pierwszy rzut oka się wydawało. Nie poddawałem się jednak i z roku na rok moja technika była coraz lepsza, a kraszanki dokładniejsze. Mając już swoją rodzinę starałem się przekazać swoim dzieciom tradycję zdobienia jaj wielkanocnych, i muszę przyznać, że nawet mi się to udało. Niestety nie połknęli takiego bakcyla jak ja…, a może są jeszcze za młodzi. Wierzę że przyjdzie czas kiedy moja pasja pochłonie także ich. W pewnym momencie zacząłem szukać innych, bardziej nowatorskich technik zdobienia jaj, a raczej wydmuszek i tak zaczęły powstawać ażurkowe wydmuszki. Technikę tą w dalszym ciągu staram się rozwijać, poprzez stawianie sobie nowych wyzwań. Jogo dzieła można zobaczyć m.in. tu: https://joachimorlowski.wordpress.com, tu:https://www.facebook.com/Pisanki-ażurowe-i-drapane-1655184…/ i tu: https://www.pinterest.pt/…/pisanki-ażurowe-autor-joachim-o…/ a także tu: https://pl.pinterest.com/search/pins/… Media o Panu Joachimie Orłowskim: http://www.dziennik.com/publicys…/artykul/male-dziela-sztuki W tym roku ponownie warsztaty pisanek ażurowych dla początkujących i średniozaawansowanych.

Ewa Palica

Ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku Białej. Przez kilka lat pracowałam jako nauczycielka plastyki w szkole, a następnie przez dłuższy czas pracowałam w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białęj. Obecnie jestem zatrudniona jako projektantka wzorów do haftu w firmie „Megat” w Goleszowie (znanej obecnie pod nazwą Coricamo). Poprowadzę warsztaty z haftu łączonego – stworzymy obrazek z wykorzystaniem haftu wstążeczkowego, haftu krzyżykowego i haftu koralikami.

Maria Piękny

Odkąd pamiętam moim hobby jest rękodzieło. Moją przygodę z robótkami zaczęłam 18 lat temu, gdy moja babcia pokazała mi tajniki haftu krzyżykowego. Przewijając się przez różne techniki (krzyżyki, haft richelieu, decoupage), 5 lat temu trafiłam na koraliki i wsiąknęłam na dobre :). Moją ulubioną techniką jest haft na filcu, ponieważ nie ogranicza mnie żaden wzór czy schemat i mogę puścić wodzę fantazji. Cieszę się że po raz drugi mogę spotkać się z Wszystkimi Twórco Zakręconymi i podzielić się moja pasją.

Agnieszka Posłuszny

Nazywam się Agnieszka Posłuszny, w Internecie jestem znana jako Latarnia Morska. Prowadzę blog z moimi pracami pod adresem https://latarnia.wordpress.com/ Mam sporo twórczych zamiłowań, a moją największą pasją jest zaprawianie wspomnień w artystycznej formie ze zdjęciami czyli scrapbookig - najczęściej tworzę albumy i skrapy. Oprócz tego lubuję się w technikach mixed-media i przerabiam artstycznie... śmieci (butelki, puszki po rybach, stare budziki, niekochane książki itp.). Poprowadzę warsztaty „Vintage – techniki postarzania” i „Shabby Chic – techniki postarzania”. Jeśli chcecie nauczyć się efektownych i ciekawych technik postarzania papieru, to te warsztaty są właśnie dla Was! Na warsztatach każdy uczestnik wykonuje efektowną kartkę postarzoną i nadgryzioną zębem czasu, jakby została znaleziona między kartami starego zielnika lub romantyczną i wypłowiałą jakby spędziła pół wieku w starym dworku na południu Europy. Poznacie podstawy kompozycji elementów na kartce, różne techniki postarzania charakterystyczne dla danego stylu oraz narzędzia, tusze, preparaty i ich właściwości. Warsztaty są przeznaczone dla osób powyżej 12 lat, także zupełnie początkujących.

Maarzena Rybska

Wszystko zaczęło się od quillingu i bombek kusudama, narodziła się we mnie pasja tworzenia. Tworzę kartki okolicznościowe, zaproszenia, albumy które ozdabiam metodą quilling, scrapbooking i pięknymi kwiatami z foamiranu. Maluję drewno, szkło techniką decoupage. Prowadzę warsztaty dla dzieci i dla dorosłych oraz zajęcia manualne dla seniorów. Swoją pasję wciąż rozwijam uczestnicząc w licznych warsztatach samorozwojowych oraz warsztatach rękodzieła, a wiedzą uzyskaną dzielę się z innymi.

Irena Sapiejka

Pochodzę z Sieradza. Od najmłodszych lat zajmuję się robótkami ręcznymi. Robię na drutach, haftuję, ale najbardziej pokochałam koronkę szydełkową – różne techniki. Od 1995 r. jestem Twórcą Ludowym i należę do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Moje prace biorą udział w licznych wystawach i konkursach – były wielokrotnie nagradzane. Mam przyjemność po raz trzeci poprowadzić warsztaty w Ustroniu, na których wykonamy bombkę akrylową w koronce, ozdoby bożonarodzeniowe dla początkujących oraz szydełkową koronkę irlandzką i koronkę brugijską.

Lina Shvets

Jestem z Ukrainy. Od 5 lat mieszkam w Polsce. Robię kwiaty z foamiranu, zimnej porcelany i naturalnego jedwabiu. Rękodzieło jest moją pasją. W Ustroniu poprowadzę warsztaty robienia kwiatów z foamiranu i owoców z zimnej porcelany.

Teresa Skubala

Mieszkam w Rudzie Śląskiej. Od dzieciństwa kochałam kolorowe nitki i haftowałam proste wzory. Później, jako nastolatka zaprzyjaźniłam się z haftem krzyżykowym, któremu z przerwami jestem wierna do dziś. Próbowałam również innych technik haftu – lubię hardanger, haft geometryczny, haft matematyczny na kartonie i oczywiście needlepoint. Oprócz haftów pokochałam koraliki zarówno haft jak i beading, tkanie igłą smyrneńska, tzw. patchwork bez igły oraz tworzenie prostych kartek." Jestem stałą uczestniczką Zjazdów Twórczo Zakręconych, ale zawsze jako uczestnik warsztatów. Tym razem na prośbę zainteresowanych moimi pracami koleżanek, to ja mam prowadzić warsztaty needlepoit'u – techniki hafciarskiej łączącej w swoich projektach najróżniejsze ściegi. Needlepoint jest najpopularniejszy w USA, powstało tam wiele szkół prowadzących warsztaty tej techniki. 3 godziny to stanowczo za mało, ale przygotuję kilka motywów, które można będzie wykorzystać, jako ozdobę kartki, igielnika lub bransoletki. Inny rodzaj haftu pokażę na warsztatach haftu matematycznego na kartonie. Wykonane motywy zostaną wykorzystane na kartkach świątecznych lub zakładkach.

Renata Stebel

Będąc dzieckiem uwielbiałam zaszywać się w czterech ścianach ze szpulką nici, drobnymi skrawkami materiału i igłą. Czas mijał szybko, a w moim pokoju powstawały sterty ubrań dla lalek. Sport w moim życiu odgrywał ważna rolę nauczył mnie wytrwałości dążenia do celu. Nie lubiłam zajęć języka ojczystego oraz historii, końcowe kartki w zeszycie wypełniałam rozmaitymi rysunkami. Z dodatkowych lekcji wybierałam zajęcia plastyczne tam odczuwałam, a raczej nie miałam poczucia czasu, byłam pochłonięta ogromem zajęć. Po ukończeniu szkoły średniej urodziłam wspaniałego syna – Jasia, to on otworzył mi oczy na świat, wykreślił granice ważnych i mniej ważnych spraw. Mój syn na nowo obudził moja wyobraźnię i nadal jest źródłem działania. To wtedy upiekłam pierwszy piernik – zajączka – bo taki miał pomysł. To on prosił o tort z koparką, bo przecież tak ją kocha! To miłość skłoniła mnie do tworzenia i to właśnie chcę pokazać na warsztatach, że serce włożone w pracę daje największe efekty. Na początku wyrzucałam kilogramy zmarnowanego ciasta piernikowego... lukier lał się, łamał, kruszył, pękał lecz z biegiem czasu i niekończących się prób udało się upiec chatkę, a później następną i następną :) Nie posiadam żadnego wykształcenia w tym zakresie, czy kursu cukierniczego. Zdobyłam tylko domową praktykę (metodą prób i błędów). Nakręca mnie chęć tworzenia czegoś oryginalnego i radość innych z otrzymanego podarunku :) Na warsztatach chce pokazać: 1. Różne gęstości lukru, 2. Rozprowadzanie lukru po piernikach, 3. Kilka wzorów koronek, 4. Sklejanie ozdób 3D (o ile wystarczy na to czasu)

Natalia Sumina-Ficek

Znajomi i przyjaciele mówią do mnie Natasza, gdyż pochodzę z Rosji. W mojej rodzinie najbliżsi zawsze zajmowali się rękodziełem: babcia przepięknie robiła na drutach, mama wyczarowywała cudeńka na szydełku, tata rzeźbił śliczne ramki...Ja też ,odkąd siebie pamiętam, uczyłam się od nich różnych technik, a zaczynałam od szydełka... W 2008 roku zobaczyłam w internecie sznury koralikowo-szydełkowe i postanowiłam połączyć moją miłość do szydełka z nową pasją czyli drobnymi koralikami. Później poznawałam techniki koralikowe na lekcjach internetowych u Mistrzyni Galiny Pczelkinej. Moje prace są bardzo różnorodne, ponieważ lubię poznawać nowe techniki. Czasami biorę udział w różnych konkursach biżuteryjnych, które dają mi magicznego "kopniaka" . W Ustroniu chętnie się podzielę moją wiedzą z uczestniczkami. Będzie mi bardzo miło poznać nowych twórczo zakręconych ludzi i spotkać się ze znajomymi koleżankami! Do zobaczenia!

Małgorzata Wabik

Pracuję w Wiejskim Domu Kultury w Gorzowie (gmina Chełmek). Jestem inicjatorką Babskiego Saloniku działającego przy WDK Gorzów i zrzeszającego rękodzielniczki i utalentowane kobiety. Prowadzę zajęcia plastyczne z dziećmi i dorosłymi. Piszę również spektakle obrzędowe dla Zespołów Śpiewaczych z gminy Chełmek, których jestem opiekunem. Współpracuję z: LGD Dolina Soły – jestem członkiem Rady tego Stowarzyszenia, współtworzę projekty pozwalające aktywizować społeczność lokalną. Prowadzę warsztaty rękodzielnicze (masa solna, palma wielkanocna, decoupage, filcowanie na mokro i sucho, pisanki wielkanocne i inne) w ramach Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Za Sołą”, Stowarzyszenia Mieszkańców Bielan „Aktywni w każdym wieku”, ŚDS, jestem inicjatorką grupy samokształceniowej świetliczanek i terapeutek „Podziel się pomysłem”, a w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmku – prowadzę zajęcia rękodzielnicze oraz grupę teatralną i wykłady związane z literaturą. Chciałabym podzielić się z uczestniczkami Warsztatów Twórczo Zakręconych swoimi doświadczeniami z masą solną, z którą pracuję od 1983 roku. Ta wciąż niedoceniana przez rękodzielników technika ma bardzo bogatą historię i daje ogromne możliwości konkurując z gliną. Z masy solnej możemy wykonać przedmioty płaskie i formy przestrzenne, ale musimy znać sposób jej tworzenia, wzbogacania, suszenia i zdobienia. Inną masę solną proponuję dzieciom, a inną dorosłym. Podpowiadam, jakich używać narzędzi i jak wykorzystywać dostępne w domu materiały, aby powstała piękna, pachnąca i trwała praca. Oprócz masy solnej zawładnął mną decoupage – dekoruję bombki, jajka styropianowe, skrzyneczki drewniane, pudełka kartonowe i szklane naczynia, ale moim ulubionym motywem jest serce. Techniką tą dekoruję serca z masy solnej, styropianu, drewna i sklejki. Kolejnym ulubionym zajęciem jest tworzenie kwiatów z bibuły, krepiny i papieru. Najbardziej lubię róże wykonywane z różnych materiałów i różnymi technikami – z szarego papieru, bibuły, krepiny, liści klonu, łyżeczek plastikowych, tkaniny i wstążek. Dzięki grupie samokształceniowej „Podziel się pomysłem” umiem zrobić kulę szczęścia temari, koszyk z papierowej wikliny, piękne podkładki i ozdoby ze zwykłego sznurka oraz wiele wiele innych rzeczy. Robię również szaliki i biżuterię „na paluszkach”, szydełkuję no i najważniejsze – piszę poezję. To już nie jest pozytywne zakręcenie – to karuzela na łańcuchach – taka z mojego dzieciństwa! No i nie mam własnego bloga, bo nie mam czasu na komputer – wolę bezpośredni kontakt z ludźmi. Moje prace i zdjęcia z warsztatów dostępne są na stronach internetowych instytucji, z którymi współpracuję.

Ewa Wilczak

Moja pasja do rękodzieła zaczęła się kształtować w szkole podstawowej, ale to już bardzo dawne czasy. Wciąż poznaję nowe techniki, jednak tą ulubioną są patchworki. Moje prace można znaleźć w czasopiśmie „Twórcze inspiracje”. Należę do grupy „Osnowa”, skupiającej osoby pracujące z tkaniną. Jestem aktywnym członkiem „Babskiego Saloniku”, członka LGD „Dolina Soły”. Prowadziłam warsztaty z szycia heksagonów na Zjazdach Twórczo Zakręconych w Ustroniu. Tym razem chciałabym zaproponować wykonanie techniką łączoną (szycie ręczne i maszynowe) kosmetyczki z heksagonów oraz patchworku na wydmuszce. Natomiast wspólnie z Małgosią Stec-Adamus pokażemy jak uszyć piłeczkę z pentagonów.

Mariola Wojtas

Urodziła się 21 czerwca 1984 roku w góralskiej rodzinie w Koniakowie. Jako dziecko niezbyt chętnie brała szydełko do ręki. Przymuszana przez mamę Bernadettę, heklowanie traktowała wyłącznie jako zdobycie pieniędzy na swoje młodzieńcze potrzeby. Pierwszą serwetkę wykonała mając 12 lat. Przełomem w postrzeganiu koronczarstwa było odnalezienie po śmierci Anny Czech - siostry jej babci - misternie wykonanych wzorów koronek z bardzo cienkich nici. To te wzory będące fragmentem czepca zafascynowały ją do tego stopnia, że od tej pory szydełkuje z kordonka nr 100-200 (najcieńsze nitki, którymi posługują sie tylko mistrzynie). Jej pierwszą zagraniczna klientką była polska artystka mieszkająca w Anglii, dla której wykonała bieliznę dla lalek z jej kolekcji. cieniutkie i misternie wykonane serwetki Marioli Wojtas, to dzieła sztuki. jako artystka poszukująca nowych wyzwań nie ogranicza sie jednak tylko do serwetek, robi również abażury, ozdoby świąteczne, parawany i biżuterię. Nie pracuje według określonego schematu, każda jej praca jest oryginalna, jedyna i niepowtarzalna. Od 2012 roku jest członkiem stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. W roku 2014 zdobyła I miejsce w konkursie na najpiękniejszą Koronkę Koniakowską. Swoje wystawy autorskie miała w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, domu Narodowym w Cieszynie, Filharmonii w Iwano Frankiwsku na Ukrainie. w roku 2015 "Koronka Rządzi" - wystawa w Muzeum w Rybniku. Brała udział w Międzynarodowych Targach w Turcji oraz wielu audycjach telewizyjnych. O jej koronkach pisano w Gazecie Wyborczej, 2B Style i Make up Trendy. Prywatnie mama dwunastoletniego Wiktora i żona Wiesława - stolarza-rzeźbiarza. Mariola Wojtas, to niezwykle ciepła, serdeczna i szczera osoba o ponadprzeciętnych zdolnościach wykonywania coraz piękniejszych wzorów do koronek koniakowskich.

Helena Wrzecionko

Amatorką rękodzieła jestem od lat. Zaczynałam robótkami na drutach i szydełku. Szyłam też drobiazgi dla moich dzieci. Na emeryturze miałam już czas wyszywać krzyżykami. Parę razy moje prace były przyjęte na wystawy w Centralnym Muzeum Włókienniczym w Łodzi. Prowadziłam także zajęcia z rękodzieła w Cieszyńskim Centrum Kultury, gdzie zainteresowane panie uczyłam koronki klockowej, frywolitki igłowej oraz koralikowania. W zeszłym roku dołączyłam do Twórczo Zakręconych jako instruktor warsztatów frywolitki na igle, w tym roku również poprowadzę warsztaty z tej techniki.

Lidia Zaczek

Jest autorką szeregu wystaw rękodzieła m.in. z koronki frywolitkowej oraz wełny filcowanej na mokro i sucho. Swoje zainteresowania rozwijała na kursach indywidualnych oraz w ramach Festiwali "Twórczo Zakręconych" w Ustroniu i Krasnymstawie. Od kilku lat prowadzi zajęcia instruktażowe z zakresu rękodzieła dla wielu organizacji (Parkowej Akademii Wolontariatu WPKiW, Górnośląskiego Parku Etnograficznego czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku). Nadal poszerza swoje zainteresowania o nowe rodzaje rękodzieła oraz doskonali swoje techniki. Adresy stron, na których można podziwiać prace Pani Lidii: filcowanie.weebly.com oraz ptasio.weebly.com

Anna Zalewska

Zawsze lubiłam robić „ładne rzeczy” – lepiłam z gliny, przerabiałam meble, ozdabiałam przedmioty. Dziesięć lat temu zaczęłam robić biżuterię. Na początku były to „koraliki na druciku”, a potem wsiąkłam na dobre. Pracuję ze srebrem i miedzią. Wyginam, lutuję, oprawiam kamienie. Zaprzyjaźniłam się z młotkami, kowadłami i innymi „mało kobiecymi” sprzętami. Ostatnio wiele prac wykonuję w technice wytrawiania i z niej właśnie będę prowadzić warsztaty, podczas których zrobimy miedzianą zakładkę oraz bransoletę

Beata Zalewska "Tobatka"

Tobatka – z wykształcenia matematyk w wolnym czasie oddający się relaksowi poznając różne techniki rękodzielnicze. Zaczęło się od koronki frywolitkowej, a potem poszło lawinowo: druty, szydełko, decoupage, scrapbooking, malowanie na jedwabiu, filcowanie na sucho i mokro, beading, haft koralikowy, witraż, chainmaille, makrama... A to nie koniec – jest jeszcze tyle technik, które chciałabym poznać (z koronką klockową na czele :) )... Jedne techniki są ze mną przez chwilkę, inne zostają na dłużej...

Agnieszka Łubian

Zapozna nas z koronkami pętelkowymi, o sobie mówi: Urodziłam się i mieszkam w Warszawie, choć kawał serca zostawiłam w górach, a drugi nie mniejszy w pięknej Brodnicy. Od kilkunastu lat zajmuję się robótkami ręcznymi. Zaczynałam od szydełka, szybko jednak zaczęłam poszukiwać innych sposobów, na jakie można zapętlić i posupłać nić. Zgromadziłam wiedzę na temat wielu technik koronczarskich, z upodobaniem wyszukuję informacje o wszelkich rodzajach rękodzieła. Robiłam w życiu prace bardzo różnorodne: szydełkiem i na drutach, koronki czółenkowe i pętelkowe, do tego wiele haftów krzyżykowych i biżuterii we własnej technice. Jest szereg technik, których spróbowałam choć raz: frywolitka igłowa, koronki klockowe, makrama szydełkowa, pewne odmiany tkactwa niewymagające specjalnego warsztatu, do tego sutasz, beading i haft koralikowy. Od czterech lat zajmuję się koronką pętelkową. Jestem zauroczona jej prostotą i lekkością, a także niebywałym bogactwem form. Wyszukuję wszelkie wiadomości i wzory, do jakich tylko uda mi się dotrzeć. Tak się składa, że większość z nich jest po turecku, lecz bariera językowa mi nie straszna. Najwyżej zacznę uczyć się tureckiego! Moje koronki pętelkowe można zobaczyć pod adresem: https://picasaweb.google.com/1135861504652…/KoronkiPetelkowe# Zamieściłam też w swojej galerii kurs podstaw tych koronek: https://picasaweb.google.com/1135861…/KursKoronekPetelkowych